Emocje a dokonywanie wyborów pokarmowych.

Menu oraz reklamy wpływają na nasze emocje, ich zrozumienie pomoże nam dokonywać lepszych wyborów.

Zbadano „inteligencję emocjonalną” konsumentów, włączając w to osoby otyłe. Wykazano, że u osób dokonujących zdrowszych wyborów istniał większy związek między inteligencją emocjonalną a wiarą w ich inteligencję emocjonalną, co autorzy nazwali „kalibracją emocjonalną”.

W pierwszym badaniu zmierzono zdolności emocjonalne, pewność siebie i wiedzę żywieniową. Uczestników poproszono o zaplanowanie posiłków dając im do dyspozycji menu zawierające różnorodne potrawy, bardziej i mniej zdrowe. Wykazano, że osoby z gorszą kalibracja emocjonalną wybierały potrawy bardziej kaloryczne nawet w stosunku do osób z wiedzą żywieniową na niższym poziomie.

W drugim badaniu, stwierdzono, że u osób otyłych z gorszą kalibracją emocjonalną widok ładnych zdjęć potraw powoduje impulsywne jedzenie.

Wyniki te mogą być pomocne w znalezieniu sposobu na zwiększenie kontroli u osób, które się objadają.

źródło: Journal of Consumer Research | 15-11-2008

FAQ dietetyka
Dietetyk Kraków FAQ

FAQ, czyli Frequently Asked Que- stions (Najczęściej Zadawane Py- tania) to miejsce, gdzie odnajdą Państwo profesjonalnie przygotowane odpowie- dzi na najczęstsze zapytania osób zwracających uwagę na jakość swojej diety.

FAQ-Dietetyk

W przypadku Państwa sugestii czy propozycji nowych pytań - zapraszamy do kontaktu.